LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do ketë ndërprerje të energjisë elektrike?/ Balluku tregon synimin e qeverisë

23 Mars 2022, 20:34, Politikë CNA

Qeveria shqiptare ka investuar që skenarët e ndërprerjes së energjisë të mos përsëriten më.

Kështu tha ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku e ftuar në emisionin ?Now? në Euronews Albania me Erla Mëhillin. Teksa doli për problematikat që ka ujësjellësi, Balluku tha se synimi i qeverisë nuk është ndërpreja e energjisë, por për të gjetur burime të reja.

Ajo shtoi se ka nisur puna për projektet pilot, që energjia elektrike të krijohet nga ujësjellësi përmes paneleve diellore.

?Ne do rrisim performëncën e ujësjellësit duke ndërhyrë me një reformë të thellë, e cila do na jap mundësinë të vetmenaxhohen nga pushteti vendor përmes një pakete kontrolluese, patjetër duke mbajtur pushtetin vendor pjesë tonën.

Kemi nisur një projekt përmes një konsultimi, duke qenë se ne nuk marrim vendim arbitrare me të gjitha bashkitë dhe ndërmarrjet e ujësjellësave. Është e papranueshme që uji të krijojë debite në energji. Me reformën e re ministria merr paketën kontrolluese duke rritur performancën. Synimi ynë nuk është të ndërpresim energjinë elektrike, por të gjejmë burime të tjera energjitike. I kemi bërë disa projekte pilot me disa nga ujësjellësat, se si mund të krijohet energjia elektrike brenda ujësjellëse përmes paneleve diellore. Ne kemi një reformë të thellë energjitike?, tha ajo./E.K-CNA.al  

Lajmet e fundit nga