LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Pas 2017 konstatuam zhbërjen e PD-së”/ Olli rendit tre elementët që çuan në krizën brenda selisë blu

23 Mars 2022, 19:39, Politikë CNA

Koordinari i Bindjes Demokratike në Korçë, Nardi Olli, në një intervistë televizive për emisionin Debat me Alba Alishani në A2, ka folur në lidhje me situatën në të cilën ndodhet Partia Demokratike sot. Ai ka theksuar se problemet brenda Partisë Demokratike kishin nisur të viheshin re që në vitin 2016 me krijimin e “çadrës” dhe mënyrës se si u organizua ajo. Olli ka rrështuar tre elemnte të cilat i lidh me krijimin e situatës brenda selisë blu.

?Ka një periudhë shumë të gjatë kohë kur unë dhe shumë personalitete dhe njerëz të karrierëz brenda PD konstatuam që kishim probleme në lidershipin e partisë. Kjo periudhë ishte në fundin e 2016 organizmi i çadrës dhe mënyra e organizimit të saj, si dhe marrëveshja famëkeqje e 17 majit. Problemet pra kanë qenë aty. Çështja nuk mbeti tek zoti Basha, pasi  pas 2017 Basha nuk e mbajti vetëm postin e kryetarit të partisë. Atehërë konstatuam që kishim zhbërjen e PD-së.

Do të rikthej në vemendje 3 elementë.

Mos harroni që në 2017 nënë parrullën Republikë e Re u zhduk komplet koncepti i PD, në sigël në idelogji në të gjitha.

Elementi i dytë është përbërja e listës. Kur kemi kundërshtuar listën, e kundërshtuam jo se nuk ishim ne të përfshirë, por se ajo listë nuk kishte asnjë lidhje me Partinë Demokratike. Nuk kishte individë karriere që kanë kontribuar e janë rritur në parti. Ata që ishin deputetë të PD-së pas kësaj liste, e kosideronin veten si deputetë të Bashës jo të PD-së.

Elementi i tretë e kalon edhe dorezën kalorsiake të mirsjelljes poitike njerëzore, është qendrimi i Shehut që është qendrimi edhe i Grupit të Rithemelimit që i shtrijnë dorën Bashës për të qenë kryetar partie?, deklaroi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga