LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cili ministër do bëhet “kurban” për inceneratorët?/ Flet Taulant Balla  

14 Shkurt 2022, 10:35, Politikë CNA
Cili ministër do bëhet “kurban” për

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla është pyetur sot nga gazetarët në lidhje me një deklaratë të bërë një ditë më parë nga Lulzim Basha, sipas të cilit ?Rama do bëjë ?kurban? një tjetër ministër, për aferën e inceneratorëve?.

Në një deklaratë për mediat, Balla e cilësoi si jo etike, pyetjen e gazetarëve.

?Është jo etike ti përgjigjesh nëj pyetje të tillë sepse e para duhet të kuptojmë që askush prej nesh s? ka të drejtë të flasë ne emër të drejtësisë.

E aq më pak ju mediat të formuloni listë njerëzish që merren ne hetim apo janë në hetim nga prokuroria. Në këtë aspekt, prokuroria speciale antikorrupsion ka detyrimin t?i pëgjigjet Kuvendit për disa kallëzime penale që edhe personalisht kam bërë.?-tha Balla.

Po ashtu, Balla ka folur edhe në lidhje me përbërjen e Komisioneve Zgjedhore dhe atë të Reformës Territoriale.

?Kemi analizuar punën e deritanishme të grupit. Kuvendi i tejkaloi axhendat politike të secilës prej palëve duke miratuar ndryshimet kushtetuese për të zgjatur mandatin e organeve të Vettingut. Fitoi Shqipëria, rruga europiane e Shqipërisë. Nuk i shmangem asnjëherë pyetjeve. Thirrja ime për ju është mos ia vini më veshin Saliut sepse Saliu nuk i hyn më në punë njeriu.

Ne kemi dhënë mbështetjen tonë në Kuvend për ngritjen e komisioneve dhe do të votohet ditën e enjte dhe për përbërjen e tyre. PS do ketë 8 anëtarë në secilin prej komisioneve. Në Zgjedhore bashkëkryetar do jetë Gjiknuri. Sot është zhvilluar një diskutim për Reformën Territoriale. Ndërkohë që ajo që dua të them që edhe për këtë komision do propozojmë bashkëkryetarin dhe anëtarët. Mandati do jetë 6-mujor.

Nuk dua të paragjykoj punën e këtij komisioni. Ka plot çështje që meritojnë të diskutohen. Nuk ka pasur negociata për votimin. Është thjesht dhe vetëm ndërgjegjësimi i deputetëve të opozitës që vendosën ta mbështesin duke e konsideruar reformën në drejtësi hap të rëndësishëm.

Unë nuk dua të flas tashmë fare për këtë çështje sepse i takon komisioneve. Të gjitha propozimet që palët kanë duhet të drejtohen në komision. Ky komision ka marrë detyrën nga Kuvendi për të bërë një plan pune. Ajo që dua të them sot është që ky 6-mujor duhet të përdoret në funksion të adresimit të plotë të rekomandimeve të OSBE për të cilat ende nuk janë transpozuar në legjislacionin tonë zgjedhor. Komisioni për Zgjedhoren duhet të bëjë edhe ndryshime për partitë politike, financimin e partive politike.?-tha Balla.

Një rast është ai i financimit të dyshimtë që Basha dhe PD kanë marrë që me sa di unë është ende nën hetim. Duhet bllokuar çdo financim i dyshimtë./CNA.al

Lajmet e fundit nga