LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“PD do të ringrihet”/ Kapexhiu: Duhet reflektim për të gjetur rrugën për në pushtet

1 Nëntor 2021, 17:08, Politikë CNA

Regjisori Bujar Kapexhiu është shprehur se e shikon me shqetësim atë që po ndodh në Partinë Demorkatike. Sipas regjisori, Pd udhet të ishte në kulmin e saj, por po ndodh e kundërta.

I ftuar në rubrikën ?Opinion? në News 24, ai tha se duhet një reflektim për rrugën e pushtetit dhe se do të ndodhë një ringritje e saj.

Gjithashtu Kapexhiu ka konsideruar si të padrejtë vendimin e SHBA-ve për shpalljen ?non grata? të ish kryeministrit Sali Berisha dhe familjes së tij.

Ndërsa përsa i përket Mbledhjes së Kuvendit Kombëtar të PD, regjisori shprehet se për gjtihçka duhet të vendosin demokratët.

?Partia Demokratike është në opozitë dhe unë i bashkohem asaj për problemet që kemi sot në vend. Unë e shikoj me shqetësim çfarë po ndodh në PD. Ajo duhet të ishte në momentin e saj më të vrullshëm dhe ndodh e kundërta. Askush nuk mund të thotë me siguri se si mund të shkojë deri në fund. E keqja është që janë 4 zgjedhje që opozita i humb. Duhet një reflektim për të gjetur rrugën për në pushtet.

Ndodhi një gjë e papranueshme, non grata e Berishës. E rëndësishme është që PD duhet të lëvizë, duhet të shkundet dhe jam i sigurtë që me këtë që po ndodh do të bëhet një ringritje dhe bashkimi i PD-së. Do të arrihet një konsensus. Humbja e 4 zgjedhjeve, mosrespektimi i statutit, nëse mbetemi këtu gjërat rregullohen. Gjuha fyese ndan demokratët nuk i bashkon. Të afrohen, të mos jetë kjo gjuhe fyese. Unë jam optimist dhe kjo gjë do të arrihet.

 Kur të bëhet Kuvendi, i cili nuk është kundër Amerikës siç thonë disa që më duken idiotë, do të behen zgjedhje dhe do të votohet?,  tha Bujar Kapexhiu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga