LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta në Romë: Qeveritë autokrate shfrytëzuan pandeminë për të abuzuar me pushtetin

1 Nëntor 2021, 17:13, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka komentuar menaxhimin e situatës së krijuar nga pandemia.

Nga Rama ku po merr pjesë ne Konferencën Ndërkombëtare, a i u shpreh se mungesa e një protokolli të unifikuar krijoi terren për abuzimin e pushtetit nga autokratët dhe regjimet e tyre.

“Autokratët shfrytëzuan pandeminë për të abuzuar me pushtetin dhe forcuar regjimet e tyre. Vendet në nevojë të mbështeten me vaksina dhe ndihma konkrete kundër COVID-19.

Pandemia e koronavirusit krijoi dhe paraqiti një kërcënim të madh për botën dhe për të gjithë ne këtu. Ajo që ndodhi dhe po ndodh është e paparë në më shumë se një qind vjet! Na zuri të gjithëve në befasi! Pandemia vuri në pikëpyetje efikasitetin dhe kapacitetet e shteteve për të parandaluar dhe për ta kontrolluar këtë virus të rrezikshëm. Ajo sfidoi dhe vuri në provë frymën e solidaritetit midis kombeve, aleancat strategjike, si dhe bashkëpunimin ndërkombëtar.

Dhe për më tepër, asaj ende nuk po i shihet fundi! Njerëzimi pagoi një çmim të hidhur. Miliona njerëz humbën jetën dhe shumë të tjerë u lënduan, duke humbur aftësitë e tyre. Ndërsa ekonomitë ngadalësuan ritmin dhe njerëzit humbën vendet e tyre të punës si dhe të ardhurat.

Kjo ishte një garë me kohën, që ushtroi shumë trysni mbi kombet tona, si dhe mbi aleancat tona strategjike, gjithashtu!?, tha Meta./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga