LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasje për bonusin e pensionistëve/ ‘Gjysma e gjelit’ zbret në Komisionin e Ekonomisë

1 Nëntor 2021, 12:49, Politikë CNA

Debate mes deputetit të PD, Arbi Agalliu dhe deputetit socialist, Erion Braçe janë shënuar gjatë mbledhjes së Komisionit të Ekonomisë, në të cilën po diskutohet pr/ligji për Buxhetin 2022.

Agalliu ka akuzuar Qeverinë se po tallet me shumën prej  5 mijë lekësh bonus për pensionistët, duke argumentuar se me një vlerë të tillë nuk mund të blihet as një gjel.

Menjëherë pas kësaj deklarate ka reaguar Braçe, i cili tha se me bonusin që jepte PD, nuk mund të blije as gjysmën e gjelit.

?Arbi Agalliu: Në një situatë të tillë janë  51.2 milionë euro janë shpenzime luksi?

Ibrahimaj: Nuk janë shpenzime luksi, por kompjutera që janë të amortizuar. Ne po investojmë në sisteme dhe nuk mund të mos investojmë në kompjuteri. 

Arbi Agalliu: Bonusi prej 5 mijë lekësh për pensionistët është krejt qesharak sepse me një vlerë të tillë nuk mund të blihet as një gjel.

Braçe: Po ju keni dhënë 10 mijë lekë dhe 25 mijë lekë, ça do të blesh? Ju ndaj e morët mandatin e tretë për të dhënë më shumë se 1 gjel. A ka ndonjë mundësi për rritje pensionesh përpos indeksimit? Po të llogarisësh rritjen e çmimeve të shportës, rritja është dhe më e lartë se indeksimi që do të bëni ju?, vijuan diskutimet mes palëve gjatë mbledhjes së Komisionit të Ekonomisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga