LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta ”i tërheq veshin” OBSH/ "Më shumë vëmendje për Shqipërinë"

1 Nëntor 2021, 09:17, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Meta deklaroi se bisedimet mes tyre patën në fokus situatën aktuale pandemike dhe rimëkëmbjen ekonomike.

?Më njohu me konkluzionet thelbësore të Samitit të G20, që në fokus kryesor kishte pandeminë globale COVID-19 dhe rimëkëmbjen ekonomike. E informova lidhur me pasojat e rënda të pandemisë në vendin tonë, veçanërisht për shëndetin dhe jetët e qytetarëve, për ndikimet thellësisht negative në ekonominë shqiptare, si dhe për hapat, që po ndiqen, për tejkalimin sa më parë të pasojave?, shkruan Meta në rrjetin social Facebook.

Më tej, presidenti ka bërë thirrje për një vëmendje më të shtuar dhe mbështetje konkrete për Shqipërinë nga OBSH, veçanërisht në sistemin shëndetësor.

?Shpreha interesin për një vëmendje më të madhe dhe mbështetje konkrete për Shqipërinë nga OBSH, kryesisht për sistemin tonë shëndetësor, për të bërë gjithçka duhet për mbrojtjen efikase të jetës dhe shëndetit të qytetarëve shqiptarë?, shkruan Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga