LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Qurravitet Ergys Mërtiri/ Po më sulmojnë Berishistët

31 Tetor 2021, 19:49, Politikë CNA

Filozofi, shkencëtari, njeriu që do shkojë në hënë i pari me satelitët dhe raketat që do të nisë Edi Rama pas disa muajsh, i njohur si ideologu shpirtëror i Lulzim Bashës, i madhi, i vetmi dhe i papërsëritshmi Ergys Mërtiri sot ka reaguar në rrjetet sociale.

Në një gjendeje të rëndomtë shpirtërore, pasi Desada nuk i ka dhënë kafen e ditës apo kunati e ka lënë jashtë listave, ka filluar të qurravitet, të sulmojë Berishën apo mediat që e sulmojnë dhe i kanë thënë disa të vërteta, sepse është aq i neveritshëm në shkrimet dhe në daljet e tij publike.

Sepse është arrogant, është i palogjikshëm, është akuzues i pavërtetë dhe për më tepër nuk ka asnjë vlerë dhe asnjë kontribut qoftë në PD, qoftë në jetën politike shqiptare për të dhënë mendime. Është nga ata lloj kërpudhash që dalin pas shiut dhe duan protagonizëm.

Gjithësesi, sot Ergysi i ndjerë i mjerë qënka qurravitur në media që po e sulmojnë dhe do tu kthejë të gjithëve përgjigje e tani nuk do heshtë më. Ergys po të shkruajmë ne.

Po të themi që je një klloun publik pa një pikë peshe dhe vlere dhe në strukturat e PD, në opinionin publik vlen më pak sesa fjala e të madhit dhe të vetmit, të papërsëritshmit tjetër që rivalizon me ty Vehap Kola, si e ka emrin ai, se jeni edhe një tufë ju atje që mbroni Lulin por që nuk i duheni askujt. Tani boll u viktimizove, boll u quravite se nuk është se i vjen  keq kujt, apo ndokënd do e bësh të preket. Je thjesht një i pavlerë që nuk i duhesh askujt. Vazhdo fol, pëllit, broçkullit sa të duash, sot na tregove që je një qurrash dhe asgjë më tepër.

Më poshtë keni disa paragrafe nga qurrosja publike e Ergys Mërtirit:

-Shtabi luftarak i Sali Berishes ka nisur nje fushate sulmesh te felliqura me shkrime, meme, akuza e shpifje, neper media, portale, rrjete sociale, te shumefishuara nga falangat e kamikazeve te tyre virtuale.

-E verteta e dukshme eshte se, ndaj secilit prej nesh, nuk ka kush goje te flase, sepse askush prej nesh nuk eshte perlyer kurre ne afera e pazare dhe, e vetmja pasuri qe gezon secili prej nesh eshte, emri dhe dinjiteti personal.

-Me duhet te them se nuk eshte se kam qene realisht shume aktiv ne kete debat. Kjo ka ardhur sepse kam vene re, qe ne fillim, nje klime histerike perverse ne menyren sesi reagohet, cfare nuk te ofron shume hapesire per kontribut. Kam bere deri tani vetem 3 shkrime ne gazete si dhe kam dale 5-6 here ne debate televizive, – pavaresisht se jam ftuar cdo dite, – sa per te shprehur qendrimet e mija.

-Por, meqe gjerat po shkojne keshtu, tashme me mbetet te them se do jem shume me aktiv, e madje, nese vjen nevoja, do jua tregoj drejtperdrejt e balleperballe se kush ka pazare ne kete histori.

-Ne fakt, e gjithe kjo eshte nje perpjekje mjerane per te intoksikuar klimen e debatit, ne menyre qe te frikesojne cdo njeri qe shprehet per kete ceshtje. Strategjia e tyre eshte te prodhojne me dhune perceptimin se nisma e tyre gezon mbeshtetje te gjere, duke fshehur faktin se, ne realitet, askujt, pervec nje mase te vogel te verbuarisht, nuk ia ndjen me per doktorin.

-Foltorja eshte nje degjenerim i diskurit, mendimit, debatit dhe aksionit politik, dhe garda politike rrotull Berishes, po perpiqet ta shnderroje batakun e saj ne standard publik te pergjithshem.

-Standardi etik, moral dhe narrativ i tyre kerkon te foltorizoje debatin publik, duke fekalizuar hapesiren me teori konspirative, shpifje, hamendesime, genjeshtra, akuza, linçime, fyerje, tallje…

Ergysi bashkë me Lulin mbledhin aq njerëz sa janë sot në PD, duke përjashtuar rojet dhe administratën se janë me doktorin./CNA.al

Lajmet e fundit nga