LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasja për “Vettingun”/ Rushaj flet pas largimit nga Këshilli i Legjislacionit

1 Nëntor 2021, 14:11, Politikë CNA

Kreu i grupit parlamentar të PD, Alfred Rushaj, në një prononcim për mediat pas largimit nga mbledhja e Këshillit të Legjislacionit tha se PD kërkon diskutimin në tërësi të ndryshimeve në kushtetutë, sa i takon Vettingut.

?Propozuam që nismat të bashkohen pasnesër që të diskutohet sic duhet të harmonizuara, duke patur parasysh efektet dhe kalendarin e punimeve. Në mënyrë të çuditshme mazhoranca refuzoi të shtynte diskutimin me dy ditë. Nuk e kuptojmë këtë gjë, po flitet për një konsensus që ka nevojë për votat e të dy palëve, ndërkohë që nuk bihet dakord për të shtyrë me dy ditë këtë diskutim. Ne themi jemi gati të diksutojmë në tërësi ndryshimin kushtetues. Jemi gati sërish pasnesër t?i futemi në tërësi diskutimit. Të shohim.

Nuk bëhet fjalë për frikë, po propozohet ndryshimi i disa neneve të një ligji, propozohet që të shqyrtohen bashkë, nuk e duan, gjë që është e paarsyeshme e palogjikshme.?-tha Rushaj.

Mandati i “Vettingut”/ Demokratët largohen nga mbledhja, LSI qëndron

Lajmet e fundit nga