LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund të fitojë PD zgjedhjet e ardhshme?/ Edvin Kulluri del me propozim për Kuvendin Kombëtar

23 Tetor 2021, 07:17, Politikë CNA
Si mund të fitojë PD zgjedhjet e ardhshme?/ Edvin Kulluri del me

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri ka vlerësuar lëvzjen e ish-Kryeministrit Sali Berisha.

Sipas tij, lëvizja e Berishës për të larguar Bashën është e drejtë dhe demokratike.

?Pavarësisht vonesës politike, ajo çfarë është e drejtë duhet mbështetur.  Ndaj dhe personalisht e kam konsideruar si lëvizjen e duhur ?foltoren? dhe thirrjen e Kuvendit të jashtëzakonshëm?, shkruan Kulluri në rrjete sociale.

Por, sipas tij, çështja e krijimit të besimit për të fituar zgjedhjet e ardhshme është më komplekse se largimi i Bashës.

Pasi, Partisë Demokratike që prej 2013 i mungojnë rreth 150-170 mijë vota pa të cilat nuk mund të ketë rotacion, pra fitore përballë 700-730 mijë votave të PS.

?Dhe këto vota të munguara janë pasojë e një problematike komplekse.

Nëse Kuvendi Kombëtar që do mbahet pas disa javësh nuk reflekton arsyet e mungesës së këtij elektorati të munguar prej 8 vitesh, PD do gjendet sërish përballë dyshimeve për të krijuar besimin e një shumice fituese.

Arsyet mund të jenë të shumta, por në thelb ato shfaqen në 3 aspekte: statutore, pra PD duhet të funksionojë si parti serioze politike në aspektin demokratik; ideologjike, që PD duhet të jetë e qartë për axhendën e saj qeverisëse si alternativë e djathtë superiore ndaj ?rilindjes? së Ramës; politike, si përmbledhje e dy aspekteve të para por e zbërthyer në hapa konkrete të menaxhuar me qartësi dhe vendosmëri?, shkruan më tej Kulluri.

Ky i fundit sugjeron që për të dalë nga kriza çdo demokrat duhet të marrë përgjegjësitë që i takon.

?Nëse vazhdojmë të qëndrojmë në ?rrethin vicioz? të ndryshimit pa ndryshim, pra thjeshtë në retorikë, ky shans për të dalë nga kriza do jetë një shans historik i humbur me pasoja të pakorigjueshme.

Për të dalë me sukses nga kjo vorbull çdo demokrat që nga Berisha e deri te anëtari i seksionit më të largët, duhet të marrim përgjegjësitë që na takojnë.

Demokracia është pjesëmarrje?, shkruan Kulluri./CNA.al

Lajmet e fundit nga