LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hetimi pasuror i deputetëve/ Xhafaj tregon rrugën si mund të kryhet

22 Tetor 2021, 19:59, Politikë CNA
Hetimi pasuror i deputetëve/ Xhafaj tregon rrugën si mund të

Vetingu i politikanëve ka qenë një nga temat më të diskutuara ditët e fundit nga komponentë të ndryshëm të politikës.

Deputeti i Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj në një intervistë për A2 u shpreh se hetimi i deputetëve mund të bëhet vetëm përmes reformës zgjedhore dhe përsosjes së mekanizmave që merren me pasurinë dhe integritetin e politikanëve.

?Është gjë pozitive që ka iniciativa të opozitës. Sa i përket përmbajtjes, është herët për të folur si për reformat, si për vetting-un në politikë. Unë besoj që vetting-un e politikës e bëjnë zgjedhësit. Ata janë më mirë se çdolloj komisioni të ndikuar që mund të ndërtosh. Çdo komision që ndërton politika, do të jetë subjektiv.

Ky është besimi i parë ku duhet të investojmë, prandaj është e rëndësishme Reforma Zgjedhore. Nëse ne u japim mundësi për të votuar, të jeni të sigurt se zgjedhësit nuk do të gabojnë. E dyta, sistemi ynë kushtetues ka një sërë mekanizmash që merren me këtë proces: me pasurinë dhe integritetin. Do të mjaftonte nëse përsosim instrumentat që kemi. E treta, nëse opozita dhe ne do të luftonim që strukturat e reja të drejtësisë, krahas pavarësisë së tyre, të mund të ishin shumë më të përgjegjshme dhe rezultative, do të kishim mundësinë që problematikat të kishin ndëshkimin e merituar?, tha Xhafaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga