LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimet e qeverisë/ Kushi jep lajmin e mirë për mësuesit

22 Tetor 2021, 16:47, Politikë CNA
Vendimet e qeverisë/ Kushi jep lajmin e mirë për mësuesit

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka dhënë sot një lajm të mirë për mësuesit.

Pas mbledhjes së kabinetit qeveritar, në një deklaratë për mediat, ministrja Kushi tha se sot është marrë vendimi për rritjen me 6% të pagave për mesuesit, duke filluar nga viti i ardhshëm.

Gjithashtu ministrja bëri me dije se krahas pagës së mësuesve do të rritet dhe paga e punonjësve psiko-sociale në shkolla, pasi në këtë mënyrë bëhet dhe vlerësimi i kontributit të tyre të dhënë gjatë periudhës së pandemisë.

?Dua të ndaj me ju disa nga këto lajme, pasi në ditët në vijim do të komunikojmë me detaje të gjitha vendimet e marra. Së pari dua të ndaj lajmin për rritjen e pagave të mësuesve me 6% duke filluar nga viti i ardhshëm. Për herë të parë në këto vitet e fundit pagat nuk po rriten vetëm për mësuesit, por edhe për punonjësit psikosocial. Ata kanë patur një kontribut të vyer gjatë muajve të pandemisë dhe në këtë mënyrë ne shpërblejmë punën e tyre. Lajme të mira vijnë edhe për Arsimin e Lartë, ku një nga prioritetet tona është ndërkombëtarëzimi i diplomave tona, në mënyrë që të rinjtë tanë të bëhen të konkurueshëm në tregun europian. Këtë herë ne do të kemi një buxhet të dedikuar për Universitetet për të avancuar në këtë fushë?,-tha Kushi./CNA.al

Lajmet e fundit nga