LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Skandali i Pandora Papers/ Emrat e VIP-ave që fshehën pasurinë

4 Tetor 2021, 10:10, Aktualitet CNA

Të përfshirë në skandalin e Pandora Paperes, rezultonë edhe shumë VIPA-a të huaj.

Claudia Schiffer dhe Shakira janë dy prej tyre që janë lakuar për fshehje të pasurisë, duke përdorur kompanitë offshore.

Dy artistet ishin në të njëjtën listë legjendën indiane të kriketit Sachin Tendulkar  si dhe bashkëpunëtorët e Vladimir Putinit dhe 35 udhëheqësve botërorë.

Për yllin kolumbian të popit, Shakira, thuhet krijoi pasuri në offshore në Ishujt e Virgjër Britanikë.

?Daily Mail? shkruan se avokatët e 44-vjeçares janë shprehur se këngëtarja deklaroi kompanitë offshore, duke shtuar se ato nuk siguronin përparësi tatimore.

Kjo vjen pasi këngëtarja e hitit ?Hips Don?t Lie? është tashmë në një sherr ligjor me qeverinë spanjolle, e cila e ka akuzuar atë se nuk ka paguar taksat në Spanjë në vitet 2012, 2013 dhe 2014.

Ndërkohë në përgjigje të emrit të klientit të tyre në raport, përfaqësuesit e supermodeles gjermane, zonja Claudia Schiffer, 51 vjeç, thanë se nëna e tre fëmijëve i paguan saktë taksat e saj në Mbretërinë e Bashkuar, ku jeton.

Nga ana tjetër,  avokatët e zotit Sachin Tendulkar, kanë thënë se investimi i tij është legjitim dhe është deklaruar tek autoritetet tatimore.

Ylli i kriketit gjithashtu ka shpërndarë një kompani offshore në Ishujt e Virgjër Britanikë tre muaj pas publikimit të Panama Papers në 2016./CNA.al

Lajmet e fundit nga