LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta takohet me Presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq/ “E rëndësishme nxitja e aksioneve humanitare”

3 Tetor 2021, 14:11, Aktualitet CNA

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar ditën e sotme me Presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, Francesco Rocca.

Meta theksoi, se në këtë takim është diskutuar për ndihmën e dhënë nga Kryqi i Kuq për Shqipërinë.

Gjithashtu, kreu i shtetit nënvizon rëndësinë e vullnetarizmit dhe aksioneve humanitare, sidomos për shpëtimin e fëmijëve nga kampet e luftës.

“Një takim miqësor me Presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, av.Francesco Rocca.

E falenderova me mirënjohje për mbështetjen e pakursyer dhe ndihmat bujare të dhëna ndër vite për Kryqin e Kuq Shqiptar.

Kënaqësi të ndanim të njëjtin vlerësim për kontributin e rëndësishëm të Kryqit të Kuq Shqiptar, që kremton 100-vjetorin e themelimit, në ndihmë të qytetarëve në nevojë, veçanërisht për ndërgjegjësimin e të rinjve për solidarizimin me kauzën humane të dhurimit të gjakut.

Theksuam gjithashtu rëndësinë e nxitjes së vullnetarizmit dhe aksioneve humanitare, sidomos për shpëtimin e fëmijëve nga kampet e luftës”, shkruan Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga