LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbardhja e 21 Janarit/ Artan Hoxha drejton gishtin nga Rama

31 Maj 2021, 21:04, Aktualitet CNA
Zbardhja e 21 Janarit/ Artan Hoxha drejton gishtin nga Rama

Gazetari Artan Hoxha ka drejtuar gishtin nga kryeministri Edi Rama për zbardhjen e ngjarjes së 21 Janarit, që tronditi Shqipërinë.

Hoxha fajësoi Ramën në emisionin ?Log? të Endri Xhafos, teksa tha se sot pas 10 vitesh ende nuk janë dënuar autorët e vrasjes së 4 protestuesve të pafajshëm.

?Unë sot fajësoj Ramën që mbas 10 vitesh që u premtoi atyre familjarëve? se aty nuk është se u vranë 4 qytetarë, por u trondit e gjithë Shqipëria?, u shpreh ai, ndërsa deklaroi se krahas 4 viktimave, në 21 Janar janë plagosur edhe 13 qytetarë.

?Vrasja e Faik Myrtajt është verifikuar që është bërë nga arma e Ndrea Prendit. Është hapur zjarr njëkohësisht. Qëllojnë shefat ndërsa vartësit nuk reagojnë. Opozita atë natë thoshte që janë vrarë me snajper por snajperat në Shqipëri nuk qëllojnë në turmë. Nga 13 të plagosurit kanë shpëtuar rastësisht.

Njëri e ka pasur plumbin në brinjë, tjetri në shpatull. Zjarri u hap në të njëjtën kohë dhe në formë rrethore. Ka nisur nga kryesia e kuvendit. Armët janë të gjetura. Jo të të 5 MP5 kanë qëlluar. Armët që kanë shkaktuar vdekjen janë 2. Ai që qëllon me MP5 e ndërron karikatorin. Ai e hedh të parin dhe ka një kënd gati 90 gradë. Kjo gjë nuk e justifikon?, theksoi gazetari./ CNA.al

Lajmet e fundit nga