LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Dialogu Kosovë-Serbi i tejzgjatur"/ Rama: Përfshirja e Francës dhe Gjermanisë është e rëndësishme

6 Maj 2021, 16:01, Politikë CNA

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për dialogun Kosovë-Serbi dhe është shprehur se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëjmë më të mirën për të arritur  hapësirën Shengen.

Sipas Ramës, dialogu mes dy vendeve është tejzgjatur shumë dhe shton se përfshirja e Francës dhe Gjermanisë është shumë e rëndësishme për ndërmjetësimin e Prishtinës me Beogradin.

??Mendoj që pikësëpari mënyra më e mirë për të ecur përpara të biem dakord për mos rënë dakord për atë që nuk është zgjidhshme. Të punojmë së bashku me gjithë vendet e rajonit për atë që është e mundur. Duhet të bëjmë më të mirën për të arritur këtë hapësirën Shengen, ku 4 liritë e Europës zbatohen. Kjo po kështu do të ndihmojë që ta bëjë atmosferën dashamirëse, kur bëhet fjalë për temat e nxehta.

Besoj fort, është thelbësore ajo çka Gjermania dhe Franca do të duan të bëjnë kur bëhet fjalë për dialogun Serbi-Kosove. Është tejzgjatur për një kohë të gjatë, dhe është parë sipas meje në mënyrë jo korrekte, kjo ka qenë ndjesia në të dyja vendet si diçka që është lënë në nivel më të ulët se sa të vihet në krye. Pra sjellja në nivelin më të lartë, përfshirja e Francës dhe Gjermanisë, apo dhe të tjerët, është e rëndësishme. Nuk shoh se si dy palët të mund ta bëjnë këtë më vete, por e di që s?është e mundur. ??- tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga