LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rama sërish kritika BE/ “Shqipëria u la jashtë planit për vaksinat, kjo është marrëdhënia jonë me Kinën”

6 Maj 2021, 15:46, Politikë CNA

Kryeminstri Edi Rama nga Firence ku mori pjesë në Samitin europian ka folur rreth marrëdhëniet me Kinën dhe furnizimin me vaksina. Rama shprehet se vendi ynë u la jashtë planit të BE për vaksinat dhe e siguroi vetë kontratën me Pfizer.

Duke folur mbi marrëdhëniet me Kinën ai shton se janë një marrëdhënie normale por nuk ka asgjë speciale.

?Ne u lamë jashtë skemës së shpërndarjes që nga fillimi, të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor. Është kjo lagje në mes të Evropës e rrethuar nga kufijtë e Bashkimit Europian u izolua dhe na duhet të bënim vrapimin tonë dhe zgjedhjet tona. Për ne shkojmë mirë Ne morëm një kontratë të mirë me Pfizer dhe të njëjtën gjë bëmë edhe me AstraZenecën. Sinovac nuk e morën nga Kina. Marrëdhëniet tona me Kinën, le të themi që janë normale. Nuk ka asgjë speciale.?, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga