LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Meta takim me zyrtaren e BE/ "Sfida më e madhe është zbatimi i Kritereve të Kopenhagës"

6 Maj 2021, 11:38, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka takuar ministren Federale për Çështjet e BE dhe Kushtetutën e Republikës së Austrisë, Karoline Edtstadler.

Gjatë takimit, Meta ka theksuar se sfida më e madhe në këtë proces është zbatimi i kritereve të Kopenhagës për përparimin e Shiqpërisë me negociatat e anëtarësimit në BE.

?Kënaqësi të takohesha me Ministren Federale për Çështjet e BE dhe Kushtetutën të Republikës së Austrisë, znj.Karoline Edtstadler.

Vlerësova miqësinë e hershme mes dy vendeve tona dhe mbështetjen e pakursyer të Austrisë, si në marrëdhëniet dypalëshe ashtu edhe ndaj procesit të integrimit europian.

Theksova se sfida jonë më e madhe në këtë proces është zbatimi i Kritereve të Kopenhagës, kyç jo vetëm për përparimin e Shqipërisë me negociatat e anëtarësimit, por veçanërisht për të motivuar të rinjtë, që të ndërtojnë të ardhmen e tyre europiane në vendin tonë. ??????, shprehet presidenti Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga