LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Negociatat/ Meta takim me homologun slloven Borut Pahor

6 Maj 2021, 12:59, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me homologun slloven, Borut Pahor. Meta është shprehur se marrëdhëniet mes Sllovenisë dhe Shqipërisë janë të shkëlqyera.

Presidenti Meta ka treguar se janë kryer bisedime për të nxitur BE për një qasje gjeopolitike për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit.

“Bisedat tona janë fokusuar në progresin e mëtejshëm të dy vendeve tona mike. Marrëdhëniet mes dy vendeve tona janë të shkëlqyera dhe Sllovenia mbetet një partnere e rëndësishme rajonale. Pahor konfirmoi se Sllovenia mbetet avokate e integrimit europian të Shqipërisë. Falënderoj thirrjet për zgjerimin e BE drejt vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku është edhe vendi ynë.

E sigurova presidentin Pahor për mbështetjen tonë, për samitin e BRDO BRIONIT. Së bashku shprehëm mbështetjen, për mundësinë e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Ne ndamë mendimin se e ardhmja e jonë është vetëm BE. Dua të shpreh angazhimin tonë për të bërë punë sa më të mira për t?u integruar në BE?, u shpreh presidenti Meta në konferencë. / CNA.al

Lajmet e fundit nga