LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Imunizimi i tufës/ Doktor Gent Stroni: Tirana ka arritur në 60-65%

15 Prill 2021, 08:11, Lifestyle CNA
Imunizimi i tufës/ Doktor Gent Stroni: Tirana ka arritur në 60-65%

Doktori Gent Stroni ka folur rreth imunizimit të tufës dhe sipas tij, në Tiranë rreth 60-65% e popullsisë janë të imunizuar.

Ai shtoi, se shqiptarët nuk kanë respektuar masat anti-Covid si mbajtja e maskës apo distancës dhe kjo gjë çoi në imunizim më të shpejtë.

?Ne si vend nuk po ndjekim një ligjësi të epidemiologjisë. Epidemiologët  do na jepnin të dhëna të qarta, por tek në edhe për faktin që kujdesin se kemi pasur të madh. Nuk kemi mbajtur maskën dhe distancimin gjatë gjithë kohës. Për këtë arsye patëm një imunizim të shpejtë të tufës. Kështu që u arrit imunizimi i tufës që është 60-65% në Tiranë. Strategjia e bërjes së vaksinës tek mjekët është një strategji e mirë sepse stafi mjekësor ballafaqohet me pacientët.

Detyrimisht duke bërë ndërprerjen e transmetimit tek ky staf eleminon një hallk të zinxhirit të transmetimit. Unë nuk them që imunizimin e kemi qoftë  nga një dozë e vaksinës por që sigurisht luan një rol.  Sa më shumë që të bëhet aq më mirë do të jetë. Shkaku kryesor është saturmimi i numrave. Duke qëndruar me persona që kanë antitrupa ti nuk ke ndonjë rrezik të madh sepse nuk bëhet transmetimi.”, u shpreh Stroni për Tch./CNA.la

Lajmet e fundit nga