LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Nuk ka dallim mes PS dhe PD”/ Kulluri tregon konsensusin mes dy partive

17 Mars 2021, 08:25, Politikë CNA

Edvin Kulluri, ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD ka folur rreth numrit të kandidateve femra në listat e zgjedhjeve të 25 prillit.

Sipas Kullurit PS dhe PD kanë rënë dakord me konsensus për të detyruar partitë politike për të patur 30% të gjinise femër ne Kuvendin e Shqipërisë.

Mes të tjerash ai thekson se mjafton kaq për të kuptuar se nuk ka dallim thelbësor mes PS dhe PD.

?Kur behemi me te majte se te majtet! Nese konfirmojme raportet gjinore ne senatin dhe kongresin amerikan, dallohet se vetem 26% e anetareve jane te gjinise femerore! Ndersa ne Shqiperi detyrimi ligjor eshte 30% e listave duhet te perbehet nga kandidate te gjinise femerore! E ndersa ne Kongres raporti mes demokrateve dhe republikaneve eshte 1:3, ne Senat eshte 1:2 gjithnje ne favor te demokrateve! Pra partia e majte liberale amerikane ka nje perfaqesim 2 dhe 3 here me te larte te gjinise femer, perkunder republikaneve gjithnje e me shume konservatore!

Nderkohe qe te dyja partite formalisht e kane rritur numrin e votave ne zgjedhjet e fundit dhe vecanerisht Trump me 8 milione vota me shume se ne zgjedhjet e 2016! Kjo do te thote se kuotat gender nuk ndikojne ne voten popullore!
Ndersa tek ne PS dhe PD kane rene dakort me konsensus per te detyruar partite politike per te patur 30% te gjinise femer ne Kuvendin e Shqiperise! Pra te dyja partite jane liberale!

Mjafton kaq per te kuptuar se nuk ka dallim thelbesor mes PS dhe PD ne nje aspekt te rendesishem politik si ky! P.S. Margarett Thatcher, Angela Merkel, apo se fundmi Giorgia Meloni nuk kane shkelqyer si ?gra? por si politikane! Topalli, Bregu, Duma, Tabaku apo Vokshi e te tjera gra te sukseshme te PD nuk kane bere karriere pse jane ?gra?, por per shkak te aftesise! Stop kuotave gjinore ne partine me te madhe te djathte! Po aftesise dhe perfaqesimit elektoral dhe politik?, shkruan Kulluri./CNA.al

Lajmet e fundit nga