LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zgjedhje në kohë pandemie/ Ristani: Të votojnë të infektuarit, nuk është e pazgjidhshme

16 Mars 2021, 21:50, Politikë CNA

Ish-kryetari i KQZ-së Arben Ristani, thotë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet t’i japë zgjidhje votimit në 25 prill për qytetarët e prekur nga Covid-19.

I ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi, Ristani tha se mungesa e kapaciteteve nuk është arsye që prevalon mbi të drejtën kushtetuese.

Ky nuk është argument, ndërkohë që e ke të zgjidhur me ligj që për njerezit e sëmurë ngrihet qëndra e votimit në spital apo i dërgohet kutia e votimit në shtëpi. Nuk ështe e pazgjidhshme. Duhet të ishte trajtuar me kohë se nuk filloi dje pandemia.

Pra, kemi pasur të gjithë kohën e mundshme dhe kemi të gjitha kapacitetet për ta realizuar këtë të drejtë. Në rast se nuk bëhët do të jetë një shkelje shumë e madhe e ligjit dhe tregon mungesë vullneti?, theksoi ish-kreu i KQZ-së./ CNA.al

Lajmet e fundit nga