LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

KQZ mund t’i kthejë sërish listat Bashës/ Eridian Salianji: Nuk zgjidhim sherret e Lulit me aleatët

17 Mars 2021, 18:38, Politikë CNA

Komisioni Qendror e Zgjedhjeve mund t?i kthejë mbrapsht për herë të dytë listat Partisë Demokratike.

Kjo pasi KQZ ka vërejtur sërish parregullsi në listat e Aleacës për Ndryshim. Përfaqësuesi i Partisë Socialiste në KQZ, Eridian Salianji, tha se Lulzim Basha ka vendosur 78 kandidatë më shumë sesa e lejon ligji në lista.

Salianji ka ironizuar Bashën, teksa deklaroi se KQZ nuk mund të zgjidhë mosmarrëveshjet e Bashës me aleatët.

?Sherri që mund të ketë Luli me aleatët nuk mund ta zgjidhë KQZ-ja, si puna e adoleshentit që kur i bërtet shumë në shtëpi ke hall mos të ikën nga shtëpia. Ne e duam në garë PD-në, por duhet të zbatojmë ligjin. Jemi vonë, publikimi i emrave, të paktën dy emra në listë KQZ kishte mundësi t?i verifikonte, është numri 8 në Durrës, KQZ duhet të bënte një verifikim të shpejtë. Dhe në Shkodër, numri 5 që është nën hetim në formular nuk e ka deklaruar?, theksoi ai.

Ndërkohë, kujtojmë se Aleanca për Ndryshim e Lulzim Bashës me aleatët dorëzoi për dje për herë të dytë listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit, por siç duket sërish ka parregullsi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga