LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Si të marrësh një Picasso e ta vendosësh në hale”/ Sociologu “masakron” Veliajn për Kullën e Sahatit

8 Tetor 2020, 20:15, Politikë CNA

Sociologu Ergys Mërtiri nuk i ka kursyer akuzat ndaj kryebashkiakut të Tiranës, sonte në RTV Ora lidhur me atë që po ndodh me Kullën e Sahatit.

Mërtiri tha seTirana po kthehet në kaos nga ndërtimet pa ligj dhe që po shkatërrojnë monumentet e kulturës.

Sipas tij, nëse institucionet e shtetit për këtë çështje do ekzistonin, ata që i marrin vendime të tilla sot do ishin në burg.

?Ky qytet është një kaos dhe kjo tregon se nuk ka ligj. Me Sahatin është një çmenduri, është sikur të vendosësh një pikturë të Picasos në hale.  Njerëzit që merren me monument kulture thonë se janë shkatërruar monumentet e kulturës, madje këtë vija janë shkatërruar 10 vila. Qytetarët janë të pafuqishëm se ky është pushtet shtypës. Po të shohësh Veliaj ka hyrë në polemika edhe me mësues shkollash. Ne kemi përvojën e Teatrit ku artistë nuk flasin për shembjen e teatrit. Kanë kërcënuar njerëz të teatrit që do t?u heqin gruan nga puna.

Ministria e Kulturës dhe Institutit të Monumenteve nuk ekzistojnë. Këtu u tha se Teatri do të shembet nga tërmeti dhe kur nuk u shemb, kreu i Institutit të Ndërtimit u tha se do shembet nga era. Këtu duhet të futen në burg këta që i marrin vendimet.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga