LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sahit Dollapi manipuloi votimin e Maliqit/ Salianji u refuzua nga demokratët

8 Tetor 2020, 11:55, Politikë CNA

Dje në qarkun e Korçës është bërë votimi për kandidatët për deputetë, sipas Komisionit që vuri Luli. Por, surprizat nuk kanë munguar. Në qarkun e Korçës, demokratët kanë rrëzuar shumicën e kandidatëve të listës së Bashës të 2017-ës, apo edhe ish-kryebashkiakët e tij.

Kështu ka ndodhur në Devoll me Hekuran Hoxhallin dhe me Bledion Nallbatin, ka vazhduar në Pogradec me Klevis Balliun dhe Eduart Kaprin, në Korçë me Andrea Manon, por edhe në Maliq, ku është refuzuar masivisht Ervin Salianji.

Ky i fundit duke shfrytëzuar situatën e tensionuar në Devoll, përplasjet në Pogradec dhe Korçë, në Bashkinë e Maliqit ka ndërtuar një proces të manipuluar dhe deri reth orës 14:00 të mesditës, në Maliq kanë votuar persona të cilët nuk kanë qënë anëtarë të PD-së. Gjithkush që çohej me makinë nga Salianji dhe të tijët kanë votuar. Dhe me gati 500 votues në total, mësohet se Salianji është refuzuar nga gati 230 demokratë. Pra, afërsisht reth 50% e trupës votuese ka votuar kundër Salianjit.

Ka qënë ndërhyrja më pas e Sekretarit Organizativ Sahit Dollapi, i cili ka shkuar dhe ka mbyllur procesin e Maliqit, pa numëruar votat.

Një skandal i padëgjuar më parë, por Dollapi është përpjekur ta kalojë pa përplasje dhe pa largimin e Salianjit, duke e mbyllur procesin, duke vulosur kutitë dhe duke i shpallur të gjithë të kualifikuar.

Megjithëse burime nga komisioni i thanë CNA.al se një trupë e madhe demokratësh kanë shkuar për të votuar kundër Salianjit. Dhe ky i fundit duke parë frymën që po e rrëzonte kandidaturën e tij si deputet, ka çuar familjarë e soj e sorollopin e tij për ta votuar. Dhe për të kaluar në fazën tjetër./ CNA.al

Një rekord kombëtar dhe një leksion për Lulzim Bashën nga Korça

Fahri Balliu ?luftë? me Lulzim Bashën/ Kërkon që Klevisi të rivotohet në Tiranë

Lajmet e fundit nga