LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miliona euro dëm për karburantin e jahteve/ Tomorri: Komisoni Europian demaskoi pretendimet e qeverisë

8 Tetor 2020, 11:44, Politikë CNA

Gazetari Klodian Tomorri thotë se Komisoni Europian ka demaskuar pretendimet e qeverisë për karburantin e jahteve.

Sipas Tomorrit, Komisioni Europian ka sqaruar ccështjen ndësra thekson se karburanti i jahteve për përdorim privat duhet të taksohet me tvsh dhe akcizë, pavarësisht rezidencës së pronarit, dhe nuk duhet të jetë në asnjë mënyrë subjekt përjashtimi nga taksat.

Më tej Tomorri thekson se të gjithë ata që kanë patur gisht në krijimin e kësaj skeme të padrejtë dhe korruptive taksimi në Shqipëri, për shkak të paditurisë apo për shkaqe të tjera minimalisht duhet të kërkojnë falje sepse i kanë bërë popullit një dëm miliona euro.

?Komisioni Europian demaskon pretendimet e qeverise per karburantin e jahteve. Kur mediat filluan te denonconin skemen e padrejte dhe korruptive te taksimit te karburantit te jahteve, qeveria dhe ekspertet e saj nxorren justifikimin e eksportit. Madje, me arrogance quanin si te paditur ose me interesa politike, kedo qe fliste kunder kesaj padrejtesie. Sipas qeverise dhe eksperteve prane sak, karburanti i jahteve qe vijne nga jashte dhe furnizohen ne portet tona nuk mund te taksohej as me tvsh as me akcize sepse eshte eksport. Sot Komisioni Europian ktheu pergjigje duke e sqaruar ceshtjen perfundimisht. Komisioni thote se karburanti i jahteve per perdorim privat duhet te taksohet me tvsh dhe akcize, pavaresisht rezidences se pronarit, dhe nuk duhet te jete ne asnje menyre subjekt perjashtimi nga taksat. Te gjithe ata qe kane patur gisht ne krijimin e kesaj skeme te padrejte dhe korruptive taksimi ne Shqiperi, per shkak te paditurise apo per shkaqe te tjera minimalisht duhet te kerkojne falje sepse i kane bere popullit nje dem miliona e milioma euro. Por me e rendesishmja, ajo grope duhet mbyllur nje ore e me pare sepse eshte korrupsion.
Nuk ka sens qe Shqiperia t?i shese nafte jahteve te miliardereve qe vijne nga jashte me 450 leke te vjetra litri, nderkohe qe ambulanca dhe femeri e paguajne 1600 leke litri.
Dear Klodi,
Please find below the replies to your questions on background (no attribution)
1- Ëhat?s the current tax regime for the fuel sold to private yachts in Eu?
? Fuel sold for use in private yachts should have VAT and excise duties applied.
2- If a private yacht oëned by an Albanian resident is fuelled in an EU contry and then sails back to Albania ëaters, is the fuel he buys exempted from VAT and excise duty?
3- If a private yacht owned by a extra eu resident is fueled in an EU port and sails back to his resident country, does he pay VAT or excise duty on the fuel?
? The rules are the same in both instances: the fuel should have VAT applied and no exemptions are possible, since the fuel supplier cannot shoë proof that the fuel has been exported from the EU. The fuel should also be taxed wkarburant

ith excise duties since it is being released for consumption. Member States are not obliged to refund excise duty on exports ëhere the duty has already been paid; only exports of duty suspended goods can ensure non-payment of excise duty on exports. Kind regards?, thuhet në postimin e Tomorritë në rrjetet sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga