LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Greqia “e padurueshme” për çështjen e detit/ Mediat: Përshpejton procedurat me Shqipërinë, bazë marrëveshja e 2009-ës

2 Shtator 2020, 11:41, Politikë CNA

Kufijtë detarë me Greqinë kanë hapur sërish debat në Shqipëri, por duket se shteti fqinjë është angazhuar maksimalisht te kjo çështje dhe po kërkon ta mbyllë sa më shpejt.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se qeveria greke po përshpejton procedurat për arritjen e një marrëveshjeje dhe siç ishte njoftuar edhe më parë së shpejti në vendin tonë pritet të mbërrijë Ministri i Jashtëm Nikos Dendias.

Sipas medias ?Tovima.gr?, ende nuk është caktuar një datë për ardhjen e Dendias në Tiranë, ndërsa raporton se ky i fundit ka pasur një bisedë telefonike me kryeministrin edi Rama.

?Kanalet me qeverinë shqiptare, megjithatë, janë të hapura dhe ka shumë të ngjarë që vizita në Tiranë që do të lançojë zhvillimet do të nisin me kthimin e Nikos Dendias nga Neë York, ku të premten ai është planifikuar të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, Antonio Guterres. Në debatin e fundit në Parlament mbi ratifikimin e marrëveshjeve për zonat detare me Italinë dhe Egjiptin, të dy Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm grek informuan delegacionin kombëtar se plani i Athinës është të rinisë bisedimet me qeverinë shqiptare për një zgjidhje përfundimtare: shënjimi në pritje i zonave detare.

Nikos Dendias tashmë kishte pasur një bisedë telefonike me Kryeministrin shqiptar Edi Rama, me të cilin u ra dakord për të përsëritur ?bisedimet së shpejti, pas zgjerimit të ujërave territoriale greke në Jon, për të zgjidhur çështjen e zonave tona detare me Shqipërinë?, tregues i klimës që po formohet dhe reagimi pozitiv i Ministrit të Jashtëm shqiptar ndaj njoftimit paraprak të Kyriakos Mitsotakis për shtrirjen e ujërave territoriale në Jon nga 6 në 12 milje?, shkruan ?Tovima.gr?.

Më tej në artikull thuhet: ?Në fakt, për shkak të krizës greko-turke, por edhe sepse marrëveshjet me Italinë dhe Egjiptin kishin përparësi dhe nuk ishin ratifikuar nga Parlamenti, bisedimet midis Athinës dhe Shqipërisë nuk mund të fillonin në gusht. Megjithatë, qëllimi i qeverisë greke nuk është të vonojë dialogun me Shqipërinë për çështjen e ZEE, duke synuar dy drejtime: Nga njëra anë, për të përfunduar konsultimet me Tiranën së shpejti dhe për të nënshkruar marrëveshjen përkatëse, në kontekstin e zgjidhjes që ka të të bëjë me të drejtat sovrane të Greqisë.

Nga ana tjetër, sepse në një kohë kur Turqia po provokon dhe shkel ligjin ndërkombëtar, Athina dëshiron të dërgojë mesazh Ankarasë se po diskuton dhe po vjen në marrëveshje me vendet fqinje, bazuar në Konventën për Ligjin e Detit?.

Media greke thekson se baza për bisedimet Athinë-Tiranë është marrëveshja e vitit 2009./ CNA.al

Lajmet e fundit nga