LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar “masakron” Ramën dhe Bashën/ Imponimi i “dy të këqijave” është vrasje

2 Shtator 2020, 07:01, Politikë CNA

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka komentuar fjalën e mbajtur një ditë më parë nga kryeministri Edi Rama në Asamblenë e PS-së.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa i referohet një deklarate të Ramës, sipas të cilit ?populli pret shumë nga qeveria dhe asgjë nga opozita?, Kulluri numëron disa nga arsyet që sipas tij tregojnë se Rama po gënjen.

E para sipas Kulluri, në demokraci nuk ka ?popull? por qytetarë.

Po ashtu ai thekson se ajo çfarë ka bërë qeveria e Ramës në këto shtatë vite, është shumë pak, për të mos thënë asgjë.

?Ne 7 vite edhe keta nuk kane pare asnje dite te mire nga kjo qeveri e as nuk kane cfare presin! Rama jeton ne iluzion!?-shkruan Kulluri.

Më tej, ai shigjeton edhe kreun e PD-së, Lulzim Basha, për të cilin thotë se fatkeqësisht nuk është shpresë qeverisësë.

Mediokriteti sot në parlament, sipas Kullurit është provë e papërgjegjshmërisë së Lulzim Bashës.

?Imponimi i ?dy te keqijave? njera me e vogel se tjetra nga Rama dhe Basha eshte ?vrasje? e demokracise, gares, perfaqesimit, konkurences e suksesit te merituar! ?Populli? kerkon keto vlera per te gjetur veten, e jo ?komisione koperativash? per te zgjedhur kandidate per deputete qe as nuk e di kush pse ca do jene e shume te tjere jo ne sallen e Kuvendit te Shqiperise!?-shkruan Kulluri.

Postimi i plotë:

Rama edhe këtë herë gënjen!

Dje ne Ansamblene e Partise Socialiste, Edi Rama si rendom foli per zgjedhjet e ardhshme duke u nisur nga disa parime te genjeshterta! Se pari dhe c?ka eshte me e rendesishme fjala ?populli? eshte genjeshtra e pare qe ne krye te heres, pasi ne demokraci nuk ka ?nje popull? por qytetare dhe grupe sociale, qe nuk jane nje mase homogjene si ne diktature! Shtresa e mesme ekonomike por edhe intelektuale nuk pret asgje nga Rama pasi ne 7 vite vetem u perjashtua nga qeverisja!

Njerezit qe e kane ngritur jeten me pune vetem jane zhvatur dhe jo perfaqesuar ne interesat e tyre nga Rilindja! Pjesa derrmuese e biznesit te madh po ashtu eshte vendosur perballe dilemes se shnderrimit ne ?klientele te qeverise? apo promotor i lirise ekonomike! Shumica nuk kane pranuar ndaj dhe kane mbetur pas ?klienteles? qe eshte pasuruar me shpejtesi dhe padrejtesisht!

Por ka dhe nje rini e cila futet ne auditoret e universiteteve me stomakun bosh dhe lemoshen e Call Centerave apo tregtareve te vegjel qe i paguajne si shitesa me paga mizerabel!

Ne 7 vite edhe keta nuk kane pare asnje dite te mire nga kjo qeveri e as nuk kane cfare presin! Rama jeton ne iluzion!

Korrupsioni, klientelizmi, pasiguria dhe pabarazia ligjore dhe per pasoje polarizimi ekonomik dhe social jane thelluar! Shoqeria shqiptare eshte me e padrejte se asnjehere me pare ne keto 30 vite! Mjafton te shihet se si po po trajtohet prona private per te kuptuar ?republiken e cakejve?!

Ndersa fshatrat jane braktisur! Mjafton kaq per te kuptuar se jo vetem s?kane asnje shprese me kete qeverisje por kane ?lene plackat?e braktisur shtepite se nuk kane as te tashme e as te ardhme!

Investimet ne qendrat urbane jane shume pak per te quajtur kete qeverisje si te sukseshme!

Por pas ketyre genjeshtrave ka thene nje te vertete: nga kjo opozite i ashtuquajturi ?populli? sipas tij nuk pret asgje!

Jo sepse e thote Rama qe genjen per qeverisjen e tij dhe ndaj nuk ka besueshmeri, por sepse opozita e sotme eshte shume larg nga te qenit alternative qeverisese!

?Hajdutet e qeverise? sipas opozites duhet te lirojne karriget per ca ?medioker opozitare? qe pervecse shajne tere diten Ramen, i sherbejne nje leaderi grotesk si Basha! Nje ?klienti oligarkesh? qe pas cdo ?beteje me qeverine? i dhuron vetes nga nje vile ne Tirane apo bregdet! Qe perballe ?servileve? te Rames vendos ca ?servile? te vetet qe as mendojne, as flasin e as propozojne asgje por ripertypin pafund ushqimin e kryetarit te tyre legjendar ne humbje!

?Kerperata? e shkrete nuk eshte asgje me shume sesa simboli i papergjegjsmerise se Bashes! I vetmi dallim mes saj dhe paraardhesve ne sallen e kuvendit eshte drejteshkrimi, pasi per nga mediokriteti kane qene e njejta gje!

Imponimi i ?dy te keqijave? njera me e vogel se tjetra nga Rama dhe Basha eshte ?vrasje? e demokracise, gares, perfaqesimit, konkurences e suksesit te merituar! ?Populli? kerkon keto vlera per te gjetur veten, e jo ?komisione koperativash? per te zgjedhur kandidate per deputete qe as nuk e di kush pse ca do jene e shume te tjere jo ne sallen e Kuvendit te Shqiperise!

Ndaj nje ?e vertete? qe eshte genjeshter e madhe ne vetvete, nuk i mund dot genjeshtrat e medha qe jane vetem nje e vertete! Republiken e genjeshtrave te Rames dhe Bashes!/ CNA.al

Lajmet e fundit nga