LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Investigimi për lobimin rus të Bashës/ Bushati: Ja pse e ka fshirë “Bild” artikullin

20 Janar 2020, 21:12, Politikë CNA

Analisti Andi Bushati foli për artikullin e gazetës gjermane ?Bild?, e cila kishte bërë një investigim sesi kreu i opozitës Lulzim Basha i kishte paguar 675.000 euro Nik Muzin, për të bërë të pamundur hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE.

Më pas media gjermane e fshiu këtë artikull nga gazeta online dhe kjo ka ngjallur debat për vërtetësinë e lajmit. Bushati pretendon se lajmi është hequr sepse ka pasur një gjë që është pranuar nga palët si e vërtetë dhe askush nuk ka akuzuar dikë për shpifje qoftë edhe nga PD.

?Vetë Basha ka dhënë dy-tre versione të kundërta. Përveç kësaj që është një fakt me gjysmë zëri i pranuar, është pjesa tjetër që janë para ruse dhe që janë para ruse të përdorura nga evropa për të mos hapur negociatat për Shqipërinë, kjo është nën përralë. Besoj se për këtë e ka hequr artikullin?, tha ai në emisionin ?Open?.

Sipas tij, këto artikuj të ?Bild? janë të presionuara dhe të shtyra nga Tirana.

?Patjetër që edhe artikulli i së djelës dhe përgjimet nuk janë investigime gazetareske që i interesojnë publikut gjerman, janë të presionuara dhe të shtyra nga Tirana. Problemi është se ato janë lajme të publikuara për të dhënë impakt në Tiranë?, theksoi ai.

Analisti përmendi edhe përgjimet e publikuara më parë nga kjo gazetë për shitblerjen e votës nga mazhoranca, ndërsa deklaroi se po t?i kishte personalisht ato materiale që kishte ?Bild?-i, kryeministrin do ta quante mafioz dhe kriminel./ CNA.al

Lajmet e fundit nga