LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“675.000 euro për të bllokuar negociatat me BE”/ Ivi Kaso mohon artikullin e gazetës “Bild”

20 Janar 2020, 20:06, Politikë CNA

Ditën e djeshme, media gjermane ?Bild? publikoi një investigim të tyrin lidhur me lobimin rus të Bashës, por duket se demokratët e kanë të vështirë ta përtypin këtë fakt dhe e mohojnë.

Sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Demokratike Ivi Kaso u pyet për artikullin, i cili u publikua edhe nga numri 2 i PS-së Taulant Balla në rrjetet e tij sociale.

?Ky është artikull i Taulant Ballës. Mund të jenë vetëm deklaratat e zotit Balla, të cilat janë të vetmet që shqiptarët kanë dëgjuar, pasi që në vitin 2017 është po ky zotëri ka hedhur akuza të rënda dhe kanë ngelur vetëm të tilla. Në fund me një vendim të gjykatave, pas një zvarritje nga prokuroria ka thënë fjalën e vet. Dhe fjalën që drejtësia ka thënë eshte se nuk ka fakt penal?, u shpreh ai në emisionin Mbrëmje në ABC.

Sipas tij, Partisë Demokratike nuk i takon të investigojë për këtë artikull, që tregon se si Basha pagoi 675.000 euro për të mos u hapur negociatat me BE-në.

?Janë raste të njohura ku shpeshherë mund të publikohen ngjarje që lidhen me media të tjera dhe më pas hiqen ku konfimohen të pavërteta. Unë di që sot nuk ka një artikull. Nuk kam qenë i interesuar të investigoj. Mediat kanë të drejtë, por edhe zoti Balla ti drejtohen Bild?, theksoi demokrati./ CNA.al

Lajmet e fundit nga