LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

8,800$ gjobë për një foto?/ Ja vendet ku është e ndaluar të fotografoni

19 Shtator 2017, 20:40, Aktualitet CNA

Japoni

Në Japoni është i ndaluar fotografimi i disa prej tempujve dhe statujave. Sips bestytnisë kjo mund të inatosë shpirtrat. Disa prej kërtyre tempujve e statujave nuk mund të fotografohen fare e disa të tjerë nuk mund të fotorafohen gjatë periudhave të caktuara të vitit.

Emiratet e Bashkuara Arabe

Në Emiratet e Bashkuara Arabe fotografimi i vendeve të ndaluar  mund të rezultojë në dënim me 1 deri në 3 muaj burg ose një gjobë prej 1,361 dollarësh. Në shumë vende është e ndaluar fotografimi i tyre për shkak të bestytnive lokale. Gjithashtu nuk mund të fotografohen ndërtesat qeveritare, institucionet apo dhe shtëpitë e sheikëve. Këto rregulla janë të shkruara dhe në kushtetutën e vendit.

Korea e Jugut

Në Kornë e Jugut është e ndaluar të fotografohen vajzat apo gratë pa lejen e tyre. Nëse dikush fotografon një grua pa lejen e saj, kjo konsiderohet si akt i agresionit seksual i cili gjobitet me 8,800$ dhe më shumë se 5 vite burg.

Korea e Veriut

Nëse doni të vizitoni këtë vend duhet të dini se shumë sjellje apo lëvizje të caktuara janë të ndaluara. Në Korenë e Veriut është e ndaluar të largoheni nga hoteli pa një guidë, dhe as nuk mund të bëni fotografi pa lejen e guidës. Në të kundërt ju mudn të gjobiteni ose edhe më keq./CityNews

Lajmet e fundit nga