LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Braçe: Të ndëshkohet Berisha

21 Prill 2016, 16:59, Aktualitet CNA

Deputeti socialist Erjon Braçe është shprehur se ish-Kryeministri Sali Berisha duhet të ndëshkohet për deklaratën e e sotme gjatë seancës parlamentare, ku ai bëri thirrje për armatosjen e civilëve. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Braçe shkruan se Berisha ka konsumuar krim penal. Në reagimin e tij, deputeti socialist citon Nenin 222 të Kodit Penal, ku “Thirrjet për armatosje ose marrja pa të drejtë e komandës” dënohen nga 5-10 vjet.

Reagimi i plotë i deputetit socialist Erjon Braçe

MOS U TALLNI!! MOS E JUSTIFIKONI ME CMENDURINE!! SALI BERISHA NUK ESHTE I CMENDUR, ESHTE KRIMINEL!! SALI BERISHA KA BANDEN ME TE MADHE KRIMINALE NE KETE VEND; BANDEN E TE PAPREKSHMEVE!!

DUHET NDESHKIM TANI!!

Te perjashtohet per 10 dite nga Kuvendi Sali Berisha? Ju lutem mos u tallni!!

Nuk behet fjale per fyerjen me qen. Ka konsumuar krim te qarte penal sot; Nuk mund te jene kurre nen te njejtin gjykim.

Lexoini nenet e Kodit Penal:

Neni 222 Thirrjet për armatosje ose marrja pa të drejtë e komandës

Thirrjet për armatosje kundër rendit kushtetues, krijimi apo organizimi i forcave të armatosura në kundërshtim me ligjin, marrja pa të drejtë e komandës së forcave të armatosura për të kryer veprime luftarake, me qëllim për t?iu kundërvënë rendit kushtetues, dënohen me burgim nga pesë gjer në dhjetë vjet.

Neni 223 Thirrjet publike për veprime të dhunshme

Thirrjet e bëra publikisht për të kryer vepra të dhunshme kundër rendit kushtetues, dënohen me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet.

Neni 233 Krijimi i turmave të armatosura

Krijimi i turmave të armatosura për t?iu kundërvënë rendit publik me anë të veprimeve të dhunshme ndaj jetës, shëndetit, lirisë vetjake të personit, pasurisë, me qëllim ngjalljen e frikës e të pasigurisë në masë, dënohet me burgim gjer në dhjetë vjet.

Tani mendoni nje here thirrjen e sotme ne nje kohe tjeter dhe te artikuluar nga nje tjeter person;

Fjala bie, mendojeni thirrjen e sotme te bere nga Edi Rama, naten e 21 Janarit, pak pasi Sali Berisha e Lulzim Basha vrane ne bulevard njerez te zakonshem, kundershtarec e protestues ndaj tyre.

Do ishte arrestuar ne cast, sic ne fakt u kercenua te ndodhte, pavaresisht se nuk ishte bere as kaq, as kjo thirrje.

Po lexoj ne media te ndryshme, tituj te tille: Cmendet Sali Berisha….?

Boll e justifikuat me cmendurine!!

SALI BERISHA NUK ESHTE I CMENDUR, SALI BERISHA ESHTE KRIMINEL!!

Sot ne kete vend ka vetem nje bande te paprekshme, banda e Sali Berishes!!

Eshte banda me e madhe kriminale ne vend dhe ka fituar nje imunitet absolut ne raport me ligjin.

Kane shitur, kane vjedhur, kane gjobitur, kane rrembyer, kane torturuar, kane vrare e kane zhdukur dhe; NUK JANE HETUAR, GJYKUAR E DENUAR KURRE!!

Kjo eshte banda e te paprekshmeve.

Viktimat e saj jane me emer e mbiemer, te njohur e per ta eshte panuar se jane egzekutuar nga kjo bande.

Banda e te paprekshmeve kishte pushtet absolut kur kane ndodhur keto; pushtet politik, legjislativ, egzekutiv, natyriosht edhe pushtet gjyqesor.

KY I FUNDIT I GARANTON DHE SOT!!

Ne ane tjeter, mos e lejoni alibine e shpallur pak me pas shperthimit kriminal, ne shenje terheqje; alibine me debatin “mbi armet”.

Harrojeni!! As qe ka ate ide Sali Berisha, as qe e ben dot ate debat.

Shihni sjelljen e tij ne raste te ndryshme dhe e kuptoni fare mire qe nuk behet fjale per kete.

Kujtoni armatosjen ne 1997-ten me urdher te tij per te provokuar perplasjen civile e kriminale qe e pasoi, me mbi 3000 te vrare ne pak muaj.

KJO ESHTE IDEA E TIJ DHE TANI!!

NJE IDE KRIMINALE QE DUHET NDESHKUAR NE MENYRE SHEMBULLORE, LIGJERISHT!!

Njerez duhet ti behemi mur ketij krimineli!!

E di qe tani shume dumbabista apo bythlepires oborri me koke te krehur e lyer si intelektuale te medhenj, do hidhen perpjete te justifikojne thirrjen kriminale.

Bejini te heshtin!!

Banda e te paprekshmeve duhet te shperbehet tani!!

Lajmet e fundit nga