LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video/ Qeveria lë në harresë aksin nacional Korçë – Ersekë

21 Prill 2016, 14:57, Aktualitet CNA

Aksi nacional Korçë- Ersekë ndodhet në kushte të kushte të mjerueshme. Qeveria ka braktisur totalisht punimet në këtë aks duke u kthyer në një problem për drejtuesit e automjeteve.

Citynews e ka denoncuar edhe më parë harresën e qeverisë për këtë aks nacional, kur shirat e kishin kthyer rrugën moçal dhe makina zhytej në baltë.

Ky aks ka qenë  një makth për drejtuesit e mjeteve për shkak të amortizimit të tepërt. Në qershor të vitit aksi erseke korce2013, qeveria e atëhershme akordoi një fond prej gati 2 miliard lekë duke nisur një projekt, i cili dukej se do ti jepte fund makthit të drejtuesve të mjeteve.

Por, nga viti 2013, kur kanë nisur punimet për këtë aks nacional, qeveria e tanishme nuk ka kryer asnjë veprim për të përfunduar rrugën Korçë-Ersekë. Në fakt, aksi që lidh dy qytetet jug-lindore duhet të kishte përfunduar në qershor të vitit 2015. Kanë kaluar gati një vit nga afati i përfundimit dhe ende punimet janë në nivel fillestar.

12764494_472355602937156_3776942575016341903_oCitynews sjell një video nga gjendja aktuale e aksit nacional Korçë-Ersekë. Sot ndoshta nuk ka baltë, por mjaftojnë disa pika shiu për ta kthyer rrugën në gjendje të rënduar dhe të rrezikshme për drejtuesit e mjeteve.

Kalimi nga kjo rrugë është mënyra e vetme për të shkuar në qytetin e Ersekës ose më saktë Ersekën me Shqipërinë nga pjesa jug-lindore. Lënia në harresë për 3 vjet shkakton një dëm të madh për makinat, por edhe për turizmin malor, i cili mund të rriste ndjeshëm ekonominë e zonës./citynews

Lajmet e fundit nga