LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Artan Fuga: Arsimi i lartë nuk përmirësohet me skema mendore dhe institucionale!

21 Prill 2016, 16:49, Aktualitet CNA

Akademiku Artan Fuga shprehet se arsimi i lartë shqiptar nuk mund të përmirësohet me skema mendore dhe institucionale. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, Fuga shkruan se problemi nuk është se kush i fitoi apo humbi zgjedhjet në universitetet dhe fakultetet publike. Sipas tij problemi është si të çohet atje ku duhet arsimi i lartë dhe kërkimi shkencor shqiptar.

Statusi në Facebook nga Prof.Artan Fuga

Zgjedhjet në universitete
Problemi nuk është fare se kush fitoi dhe kush nuk fitoi postin që synonte.

Kjo është ana më sekondare!

Urime të sinqerta fituesve, kurajo për herë tjetër mos-fituesve!

Por, mos u ngatërroni !

Problemi është si ta cojmë atje ku duhet arsimin e lartë shqiptar dhe kërkimin shkencor shqiptar që janë shumë larg asaj që meriton një Shqipëri e denjë bashkëkohore !

Kjo nuk rregullohet as me një palë zgjedhje, madje as me dyqind palë zgjedhje nëse ato rrotullohen te të njejtat skema mendore dhe institucionale.

Lajmet e fundit nga