LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cipras, apel për nisma guximtare përpara samitit të BE

19 Mars 2015, 18:28, Aktualitet CNA

Kryeministri grek, Aleksis Cipras apeloi për ?nisma të guximshme? për të forcuar ekonominë e vendit të tij ndërsa liderët e BE-së mblidhen për një samit në Bruksel.

Alexis Tsipras pritet të mbajë bisedime të rëndësishme në anekset e këtij samiti me liderët e Gjermanisë dhe Francës dhe ato të institucioneve europiane.

Liderët europianë pritet të diskutojnë në samit edhe sigurinë energjetike dhe marrëdhëniet me Rusinë midis krizës në Ukrainë.
?Bashkimi Europian ka nevojë ëpër nisma të guximshme që respektojnë si demokracinë ashtu edhe traktatet kështu mund të lëmë pas krizën dhe të ecim përpara drejt rritjes?, deklaroi Cipras ndërsa mbërriti për samitin.

Ai do të përpiqet të bindë liderët europianë se reformat e propozuara janë të mjaftueshme për të lëvruar fondet vitale, të nevojshme për të shmangur një faliment të mundshëm dhe daljen nga eurozona.

Lajmet e fundit nga