LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mercedes tërheq rreth 1 milion modele të vjetra në mbarë botën

5 Qershor 2022, 22:01, Tech CNA
Mercedes tërheq rreth 1 milion modele të vjetra në mbarë
Foto ilustruese

Kompania Mercedes-Benz po tërheq rreth një milion makina të vjetra në të gjithë botën për shkak të problemeve “me përforcuesin e frenave”, tha kompania.

Modelet e serive ML, GL (BR 164) dhe R-Class (BR 251) të prodhuara midis 2004-ës dhe 2015-ës do të tërhiqen. Rreth 70,000 prej tyre janë në Gjermani, sipas kompanisë.

“Kemi zbuluar se në disa prej atyre automjeteve, funksioni i përforcuesit të frenave mund të ndikohet nga korrozioni i avancuar në zonën e përbashkët të kabinës”, tha Mercedes-Benz në një deklaratë./CNA.al

Lajmet e fundit nga