LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pedofilët përfitojnë nga Inteligjenca Artificiale/ Krijojnë dhe shesin imazhe abuzimi seksual ndaj fëmijëve

28 Qershor 2023, 18:28, Tech CNA

Pedofilët përfitojnë nga Inteligjenca Artificiale/ Krijojnë

Pedofilët po përdorin teknologjinë e Inteligjencës Artificiale (AI) për të krijuar dhe shitur materiale të abuzimit seksual të fëmijëve.

Kjo gjë është denoncuar nga media prestigjoze “BBC”, e cila ka zbuluar se krijuesit e këtyre materialeve po përdorin softuerin e Inteligjencës Artificiale të quajtur Stable Diffusion.

Softueri Stable Diffusion i lejon përdoruesit të përshkruajnë, duke përdorur udhëzime fjalësh, çdo imazh që dëshirojnë dhe programi më pas krijon imazhin.

Por “BBC” raporton se pedofilët po krijojnë imazhe të ngjashme me jetën reale të abuzimit seksual të fëmijëve, përfshirë edhe foshnjave apo të miturve.

Imazhet e abuzimit po shpërndahen nëpërmjet një procesi me tre faza:

Pedofilët bëjnë imazhe duke përdorur softuerin e Inteligjencës Artificiale.

Ata promovojnë fotografi në platforma të tilla si uebsajti japonez i quajtur “Pixiv”.

Këto llogari i drejtojnë klientët te imazhet e tyre më të qarta, për të cilat njerëzit mund të paguajnë për t'i parë në sajte si “Patreon”.

“Patreon” tha se kishte një politikë "zero tolerancë" për imazhe të tilla në faqen e saj. Nga ana tjetër, kompania “Pixiv” deklaroi se kishte forcuar në mënyrë proaktive sistemet e saj të monitorimit dhe po shpërndante burime të konsiderueshme për të kundërshtuar problemet që lidhen me produktet e Inteligjencës Artificiale.

Këtë skandal e kanë konfirmuar edhe ekipet e hetimit të abuzimit të fëmijëve në internet të policisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Këshilli i Shefit të Policisë Kombëtare u shpreh se disa platforma po bënin "fitime të mëdha", por nuk merrnin "përgjegjësi morale".

Ndërkohë, ka filluar të hetohet krijimi dhe shitja e këtyre imazheve abuzimi nga pedofilët, duke përdorur Inteligjencën Artificiale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga