LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Termometri shënon sërish ulje/ Si është parashikimi i motit për sot dhe nesër

28 Janar 2023, 08:08, Sociale CNA
Termometri shënon sërish ulje/ Si është parashikimi i motit
Foto ilustruese

Masat ajrore të qëndrueshme, por të ftohta, do të sjellin një të shtunë me alternime kthjellimesh dhe kalime vranësirash.

Parashikohet që kthjellimet të jenë më të dukshme gjatë paradites në zonat perëndimore të Shqipërisë.

Ndërsa pjesa e dytë e ditës do t'i bëjë të dukshme vranësirat e lehta në të gjithë territorin, ku më të theksuara do të jenë në zonat Lindore.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke u luhatur nga -7°C deri në 12°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30  km/h nga Verilindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Moti, e diel, 29 janar 2023

Sipas MeteoAlb, territori Shqiptar do të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, si pasojë e masave ajrore të ftohta që kanë depërtuar nga Verilindja e kontinentit Europian drejt Shqipërisë.

Kjo do të sjellë deri në orët e pasdites në një pjesë të mirë të territorit dominim të kthjellimeve dhe kalime të pakta të vranësirash.

Ndërsa orët vijuese do t’i bëjnë më të dukshme vranësirat në vend, por nuk do të mund të gjenerojnë reshje.

Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të rriten lehtë në mesditë duke u luhatur nga -7°C deri në 13°C. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga