LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria “ngrin” nga i ftohti/ Moti për ditën e sotme

9 Shkurt 2023, 08:07, Sociale CNA
Shqipëria “ngrin” nga i ftohti/ Moti për ditën e
Foto ilustruese

Dita e enjte do të sjelli tërheqje graduale të masave ajrore të ftohta duke përmirësuar lehtësisht situatën termike në vendin tonë,  ku në orët e mesditës pothuajse i gjithë territori do të jetë në vlera pozitive.

Shqipëria do të mbetet në mbizotërimin e motit të qëndrueshëm, duke sjellë dominim të kthjellimeve në orët e para të ditës në ultësirën perëndimore. Ndërsa pasditja dhe mbrëmja i bëjnë më të dukshme vranësirat, por mundësia për reshje në territor është 0.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke u luhatur nga -9°C deri në 13°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Lindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Lajmet e fundit nga