LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria “ngrin” nga të ftohtit/ Temperaturat arrijnë në minus tetë gradë

6 Shkurt 2023, 08:12, Sociale CNA

Shqipëria “ngrin” nga të ftohtit/ Temperaturat

Vendi ynë do të përfshihet nga masat ajore të qëndrueshme dhe të ftohta të cilat do të sjellin rënie të ndjeshme të temperaturave të ajrit duke krijuar problematika përsa i përket ngricave në akset rrugore përgjatë zonave malore në orët e para të mëngjesit dhe mbrëmjes.

Përsa i përketë kushteve të motit, do të kemi alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku më të dukshme kthjellimet do të jenë në zonat perëndimore të Shqipërisë.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes, por mbeten kostante në mesditë duke u luhatur nga -7°C deri në 10°C.

Era do të fryjë mesatare dhe fortë me shpejtësi 45 km/h nga Verilindore duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.

Moti, e martë, 7 shkurt 2023

Sipas MeteoAlb, vijojnë Shqipëria të jetë nën ndikimin e masave ajrore me origjinë nga Verilindja e kontinentit Europian, të cilat do sjellin dominim, të kthjellimeve në pjesën më të madhe të ditës në ultësirën perëndimore.

Ndërsa në zonat malore do të ketë kalime vranësirash të cilat do të bëhen më të dukshme në pjesën e dytë të ditës, por nuk do të mund të gjenerojnë reshje në territor.

Gjithashtu temperaturat e ulëta do të vijojnë të sjellin problematika me ngricat.  

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke u luhatur nga -8°C deri në 9°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Lindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga