LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Moti bën kthesë në fundjavë/ Si pritet të jenë temperaturat

24 Shkurt 2023, 16:50, Sociale CNA
Moti bën kthesë në fundjavë/ Si pritet të jenë
Foto ilustruese

Fundjava pritet të jetë nën ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme.

Dita e shtunë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira, të cilat pritet të jenë deri të dendura.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon reshje shiu me intensitet të ulët në veriperëndim dhe pjesërisht në qendër në pjesën e parë të ditës e më pas reshjet e shiut lokalizohen vetëm në veriprerëndim.

Dita e diel do të ketë mot kryesisht të vranët e intervale të shkurtëra kthjellimi. Reshje shiu të herëpashershmë pritet të ketë me intensitet të ulët në veri dhe qendër të vendit. Në orët e pasditet reshjet e shiut do të shtrihen në të gjithë vendin me intensitet mesatar e në veriperëndim-jugperëndim me intensitet deri të lartë. Hera-herës parashikohen reshje në formën e shtrëngatave dhe stuhive, shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër. Në Alpe priten reshje bore me intensitet mesatar.    

Era pritet të jetë nga kuadrati i  jugut me shpejtësi mesatare deri në 10m/sek, e cila hera-herës ditës e diel përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore fiton shpejtësi deri në 25-28m/sek. Valëzimi në detet Adriatik dhe Jon do të jetë i forcës 6-7 ballë./ CNA.al

Moti bën kthesë në fundjavë/ Si pritet të jenë

Moti bën kthesë në fundjavë/ Si pritet të jenë

Lajmet e fundit nga