LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kini kujdes!”/ Pediatrja, thirrje prindërve: Mos i lejoni fëmijët të hanë shumë ëmbëlsira për festa

28 Dhjetor 2022, 20:53, Sociale CNA
“Kini kujdes!”/ Pediatrja, thirrje prindërve: Mos i lejoni
Pediatrja e njohur, Lira Gjika

Pediatrja e njohur, Lira Gjika, ka bërë një thirrje për prindërit, teksa po afrohet Viti i Ri.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, pediatrja i kërkon prindërve të kenë kujdes dhe të mos i japin shumë ëmbëlsira fëmijëve për festa.

Ajo deklaron se sheqeri dëmton dhëmbët, kockat dhe mëlçinë, ndaj edhe këshillon prindërit që të nxisin fëmijët për të bërë aktivitet fizik.

“Prindër kini kujdes nga konsumimi i tepërt i sheqerit nga fëmijët tuaj në këto ditë feste. Përpiquni të kontrolloni. Ëmbëlsirat vërtet të kënaqin, por bëjnë edhe dëm të madh. Sheqeri dëmton dhëmbët, kockat dhe mëlçinë. Dëmet e sheqerit janë të babrabarta me ato të alkoolit. Sheqeri i tepërt kthehet në dhjamë dhe depozitohet në indin dhjamor duke shtuar artificialisht sasinë e dhjamit në trup.  Kujdes prindër për pak durim, ju lejoni fëmijën të dëmtojë veten, mos të rritet i shëndetshëm. Këto ditë pushimesh, nxitini fëmijët të vrapojnë e luajnë në natyrë. Mos u trembni se ftohen apo djersiten sheqeri dëmton më shumë se një sëmundje e zakonshme”, thekson Lira Gjika./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga