LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekselent në matematikë/ Njihuni me vogëlushin shqiptar që fitoi olimpiadën në Gjermani

25 Dhjetor 2022, 17:27, Sociale CNA
Ekselent në matematikë/ Njihuni me vogëlushin shqiptar që
Drian Beqa

Shumë nga ju mbase kur keni qenë në shkollë e keni urryer lëndën e matematikës, por kjo nuk vlen për të gjithë.

Ka njerëz të cilët janë shumë të apasionuar pas kësaj fushe dhe ushtrimet matematiukore iu duken gjëja më e lehtë në botë.

E shembull për këtë është edhe shqiptari Drian Beqa. Ky vogëlush jeton në Berlin të Gjermanisë, ku së fundmi ka fituar edhe vendin e parë në Olimpiadën e Matematikës nga gjenerata e tij.

Ai konkuroi me 450 nxënës të tjera në kryeqytetin Gjerman.

Fillimisht ai konkuroi në shkollën e tij, ku doli fitues. Më pas ai hyri në garë me fituesit e tjerë të shkollave komunale, ku konkurenca ishte edhe më e madhe.

Driani ia doli të shpallej fitues, duke lënë pas vetes 449 nxënës të tjerë.

Ai ia doli të bëntë krenar familjen e tij, por sigurisht edhe gjithë shqiptarinë./CNA.al

Lajmet e fundit nga