LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pediatrja këshillon prindërit dhe gjyshërit/ Cilat janë dhuratat ideale për fëmijët në festa

25 Dhjetor 2022, 22:54, Sociale CNA
Pediatrja këshillon prindërit dhe gjyshërit/ Cilat janë
Foto ilustruese

Pediatrja Lira Gjika ka dhënë një këshillë për prindërit dhe gjyshërit që dëshirojnë t’u bëjnë dhurata fëmijëve apo nipërve dhe mbesave.

Duke iu referuar specialistëve, Gjika thotë se fëmijëve mund t’u bëhen jo më shumë se katër dhurata.

Kryesisht u duhet dhuruar një gjë që u pëlqen, një gjë që u duhet, një gjë që mund ta hajë ose një gjë që mund ta veshë.

“Festat janë te pragu i derës. Prindërit dhe gjyshërit po mendojnë dhe zgjedhin dhurata për fëmijët dhe nipërit e tyre. Natysht që fëmijëve ju pëlqejnë shumë dhuratat, madje i gëzojnë shumë. E megjithatë edhe dhuratat duhet të jenë brenda një numri të caktuar.

Specialistët rekomandojnë jo më shumë se katër dhurata:

një gjë që i pëlqen

një gjë që i duhet (mundësisht libër)

një gjë, të cilën të mund ta hajë

një gjë, të cilën mund ta veshë

Pra fëmijës i duhen dhuruar katër dhurata. Kjo masë nuk duhet tejkaluar. Po u tejkalua, humbet vlerën vetë dhurata. Mos harroni prindër dhe gjyshër se sensi i masës është një element shumë i rëndësishëm në edukimin e fëmijës dhe për fat të keq ne çalojmë në këtë drejtim. Prindër, gjyshër e të rritur të tjerë, përpiquni ti përmbaheni kësaj shifre gjatë përgatitjes së dhuratave”, deklaron pediatrja./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga