LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Yuri Kim, “kokë më kokë” me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese/ Çfarë diskutuan

25 Maj 2023, 15:19, Politikë CNA

Yuri Kim, “kokë më kokë” me kryetaren e Gjykatës

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, është takuar sot me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Hotla Zaçajn.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Kim bën të ditur temat për të cilat ka diskutuar me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese.

Ndër to janë Reforma në Drejtësi, pavarësia dhe integriteti i gjykatave dhe rruga e integrimit të Shqipërisë në BE.

"Sot takova Holta Zaçajn për ta uruar për zgjedhjen në krye të Gjykatës Kushtetuese. SHBA do të vazhdojë të mbështesë fuqishëm reformën në drejtësi në mënyrë që gjykatat të funksionojnë të pavarura dhe me integritet.

Kjo është kërkesa e drejtë e qytetarëve, e nevojshme për të tërhequr më shumë investime dhe e nevojshme për anëtarësim. I urojmë gjyqtarit Zaçaj dhe të gjithë gjyqtarëve të tjerë mençuri dhe sukses në përmbushjen e detyrës", deklaron Yuri Kim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga