LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi i prokurorisë për publikimet e e-maileve të Nanos/ Reagon Berisha: Stop censurës

19 Shtator 2022, 21:36, Politikë CNA
Vendimi i prokurorisë për publikimet e e-maileve të Nanos/ Reagon
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka reaguar me tone të ashpra për vendimin e prokurorisë që ndaloi mediat të publikojë materialet e marra nga e-maili i Gledis Nanos, të cilat dolën në dritë nga hakerat.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Berisha kërkon të ndalohet censura ndaj mediave, pasi e cilëson vendimin e prokurorisë si antikushtetues.

“Stop censurës së shtetit monist!

Të dashur miq, pas shpartallimit të plotë, në një agresion të vërtetë nga hakcerët iranian të të gjithë infrastrukturës dixhitale dhe nxjerrës në treg të të gjithë të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë dhe të dhënave zyrtare sekrete të shtetit të kashtës së Edi Ramës, prokuroria e partisë, me urdhër policesk, urdhëron mediat të mos publikojnë të dhënat e publikuara për mbarë botën.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë akt antikushtetues, policesk, të Edi Ramës, si një përpjekje të shëmtuar për të rikthyer censurën në Shqipëri.

Shpreh mbështetjen e plotë të Partisë Demokratike për mediat dhe ju bëj thirrje të refuzojnë me guxim çdo përpjekje të regjimit, për të vendosur censurën që karakterizon regjimet moniste si ky i Edi Ramës. sb”, shkruan Berisha./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga