LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miliarderi i PL-së nuk ndal ankesat për çmimet/ Të blesh apartament në Tiranë, mision i pamundur

19 Shtator 2022, 17:12, Politikë CNA
Miliarderi i PL-së nuk ndal ankesat për çmimet/ Të blesh
Ilir Meta, kryetari i Partisë së Lirisë

Ilir Meta, kryetari i Partisë së Lirisë, që ka një pasuri prej 4 miliardë lekësh, ka shprehur sërish shqetësim në lidhje me çmimet.

Meta ka reaguar në rrjetet sociale mbi një lajm se në 3 vite u pastruan mbi 1.2. miliardë euro në Tiranë, në ndërtim.

Ai thotë se tashmë e po e kupton se përse janë rritur çmimet e banesave, ndërsa thekson se të pasurit një apartament në Tiranë është një mision i pamundur.

“Është e qartë tashmë pse çmimet e apartamenteve në Tiranë kanë arritur shifrat stratosferike 2000, 3000 madje dhe 5000 euro për metër katror.

Është po aq e qartë arsyeja përse shumë prej familjeve të reja zgjedhin emigrimin, pasi të pasurit një apartament të tyre në Tiranë është një mision i pamundur.

1.2 miliardë eurot e pastruara në sektorin e ndërtimit gjatë këtyre tre viteve në Tiranë, siç bëhet e ditur nga raporti i Nismës Globale kundër Krimit të Organizuar Ndërkufitar mbi të gjjtha qartëson lidhjen e betonizuar midis krimit të organizuar dhe kësaj Qeverie”, shkruan kreu i PL-së./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga