LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpopullimi i vendit/ Rama po e kthen Shqipërinë në “Republikë të Pleqve”!

19 Shtator 2022, 11:01, Politikë CNA
Shpopullimi i vendit/ Rama po e kthen Shqipërinë në
Foto ilustruese

Deputeti demokrat, Dashnor Sula, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po e kthen Shqipërinë në "Republikën e Pleqve".

Sipas demokratit, koha nuk pret më për retorikë boshe e propagandë, ndërsa thekson se Rama duhet të ndërmarrë menjëherë hapa konkretë për të siguruar rendin në vend.

Kryeministri Rama dhe qëllimi tij për ta kthyer Shqipërinë në "Republikën e Pleqve”

Në seancën e së enjtes që shkoi, denoncova me të dhëna zyrtare shpopullimin e Shqipërisë. Përpos numrit të lartë të të rinjve dhe moshës vitale për punë që po emigrojnë drejt vendeve të BE-së, si Gjermani, Francë apo Belgjikë, një destinacion shumë i lakmuar është bërë edhe Britania e Madhe. Të rinj, nëna me fëmijë të mitur kanë dalë në video teksa rrezikojnë jetë në Kanalin e Lamanshit drejt Anglisë.

Së fundi, një nga mediat prestigjioze britanike, “The Telegraph”, shkruan në një artikull të saj se “është vlerësuar se deri në fund të këtij muaji mund të kenë arritur në Britaninë e Madhe rreth 9 mijë shqiptarë. Në përgjithësi, gati 4,700 migrantë kanë kaluar tashmë Kanalin këtë muaj, duke e çuar totalin deri më tani këtë vit në 29,716, krahasuar me 28,526 për të gjithë vitin 2021 dhe 8,400 në 2020”. E në një kohë që ky fenomen nuk ndalet, nuk do ishte çudi që deri në fund të vitit të kemi një dyfishim të ikjeve krahasuar me një vit më parë.

Kryeministri i propagandës na paska dhënë edhe një intervistë për “The Telegraph”, ku u ka kërkuar të mos largohen, por të investojnë parate e tyre në Shqipëri në turizmin rural. Kryeministri flet sikur ka ardhur në pushtet sot dhe jo sikur ka 10 vite në krye.

Do mbështesim të rinjtë thotë Kryeministri, por çdo grant shkon për miqtë e qeverisë, për miqtë e mazhorancës.

Mos u largoni thotë Kryeministri, por institucionet shtetërore që drejtohen nga të besuarit e tij kanë 9 vite që lejojnë pastrimin e parave të drogës dhe korrupsionit duke shkaktuar kështu falimentimin e bizneseve që mbijetojnë me punë të ndershme.

Mos ikni thotë Kryeministri, por në 9 vite e ka bërë Shqipërinë më keq se Kolumbia. Siguria e rendi publik është zero. Vetëm mbrëmë pati dy ngjarje kriminale. Një 19-vjeçar u ekzekutua me breshëri plumbash. Ndërkohë, në Korçë u plagos një tjetër.

9 vite në pushtet kjo mazhorancë ka dëshmuar se nuk ka luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin, por ka flirtuar me to, e në disa raste si me inceneratorët edhe ka bashkëpunuar.

Koha nuk pret më për retorikë boshe e propagandë. Z. Rama duhet të ndërmarrë menjëherë hapa konkretë për të siguruar rendin në vend, të ndalojë eksodin e madh sepse ndryshe Shqipëria do quhet ndryshe “Republika e Pleqve”.

 

 

Lajmet e fundit nga