LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama tregon momentin e vështirë me djalin: Mjekja i tha ti ke vdekjen në trup

15 Korrik 2023, 11:50, Politikë CNA

Rama tregon momentin e vështirë me djalin: Mjekja i tha ti ke vdekjen

Kryeministri Edi Rama në episodin e 15-të të podkastit “FLASIM” kishte të ftuar mjekun e suksesshëm Gentian Toshkëzi, i cili prej vitesh ushtron profesionin e tij në Amerikë.

Toshkëzi është cilësuar “America’s best doctor”, një çmim madhor që jepet në mënyrë të përvitshme nga një organizatë shumë prestigjioze në SHBA.
Kryeministri Rama për të parën herë ka ndarë me publikun një episod jo të lehtë nga jeta familjare dhe ka të bëjë me një problem të rëndë shëndetësor që preku djalin e tij të madh. 

Rama përshkroi si tronditëse momentin kur mjekët thanë se djali “ka vdekjen në trup.”

“Ne kemi pasur në familje një rast të rëndë me djalin. Ishte atë kohë 15 vjeç edhe ia thanë copë dhe për mua ishte shumë shokuese, madje, madje pasi na e thanë ne, unë i them asaj mjekes që e ndoqi pastaj dhe e nxori nga kthetrat e vdekjes realisht, mundohu t’ia thuash… 'Më lër të bëj punën time' tha dhe u ul përballë tij dhe i tha, “ti ke vdekjen në trup. Në situatën ku je, ti ke vetëm 30% mundësi që të mbijetosh dhe që quhet kancer, por 30% të tjera i ka njeriu. Nëse ti je i gatshëm të luftosh dhe të më vësh mua në dispozicion këtë 30%-ësh dhe 30% të probabilitetit, ne shkojmë në 60% me 40%. Tani më thuaj, – tha, je i gatshëm të luftosh?”. Ky ishte pak a shumë toni edhe e mobilizoi. Pacientët shqiptarë nuk e përjetojnë njësoj", u shpreh Rama.

 

13:22 Politikë

Tabakja e lali Erit

Drejtoi një komision hetimor për inceneratorët, komision, ...

Lajmet e fundit nga