LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha denoncon Gjiknurin/ Ndryshoi kontratën me inceneratorin e Elbasanit

14 Korrik 2023, 13:53, Politikë CNA

Berisha denoncon Gjiknurin/ Ndryshoi kontratën me inceneratorin e Elbasanit

Berisha konsideroi si bosë të sipërmarrjes së inceneratorëve kryeministrin Edi Rama dhe sekretarin e përgjithshëm të PS-së, Damian Gjiknurin.

Në një konferencë me gazetarët, Berisha tha se Rama dhe Gjiknuri firmosën një kontratë me kompaninë që administronte inceneratorin e Elbasanit, që t’i shesë shtetit energji për 30 vite.

Ai thekson se kontrata e parë parashikonte që inceneratori të prodhonte energji për shtatë vite dhe më pas të bëhej pronë publike e Bashkisë së Elbasanit.

“Meqë jemi te djegësit, se dy janë prokurime publike, një është në koncesion. Tani në sipërmarrjen e Ramës, në skemë hyn një hajdut i ri. Dhe shikoni se si Rama vjedh me Gjiknurin, energjinë e djegësit të Elbasanit. Studioni kontratën e djegësit të Elbasanit, ajo thotë se do prodhohet energji për shtatë vite, pastaj ajo bëhet e tëra pronë publike e Bashkisë së Elbasanit.

Çfarë bën bosi i sipërmarrjes? Bosi i sipërmarrjes, bashkë me Damian Gjiknurin, firmos një kontratë me kompaninë që administronte djegësin e Elbasanit, sipas të cilës kjo kompani ka të drejtën për 30 vite t’i shesë shtetit. Çka do të thotë se Rama dhe Gjiknuri inkasojnë energjinë që prodhon djegësi i Elbasanit për 30 vite”, nënvizoi Berisha./ CNA.al

13:22 Politikë

Tabakja e lali Erit

Drejtoi një komision hetimor për inceneratorët, komision, ...

Lajmet e fundit nga